środa, 3.01.2018

Prelekcja Wszechnicy Żywieniowej – Nowoczesne techniki kulinarne – sous vide i inne metody kuchni molekularnej

Zapraszamy na prelekcję: Nowoczesne techniki kulinarne - sous vide i inne metody kuchni molekularnej

Prelekcja odbędzie się w dniu 17 stycznia br. o godzinie 17.15.

Wykład wygłoszą dr hab. Ewa Czarniecka-Skubina, mgr inż. Artur Głuchowski oraz mgr inż. Marlena Pielak i mgr inż. Ewa Rasińska z Zakładu Technologii Gastronomicznej  Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW

Na życzenie słuchaczy naszej Wszechnicy chcemy przedstawić Państwu nowoczesne techniki kulinarne, cieszące się coraz większym zainteresowaniem pod kątem ich zastosowania w kuchni domowej. Coraz więcej osób podejmuje bowiem próby gotowania bądź pieczenia w temperaturach niższych niż tradycyjne ale za to przez dłuższy czas, czyniąc to głównie w poszukiwaniu nowych doznań sensorycznych. Takich wrażeń mogą również dostarczyć potrawy przyrządzone metodami tzw. kuchni molekularnej, stosowane w wyspecjalizowanych w tym restauracjach, u nas jeszcze nielicznych. Przyrządzane tam potrawy zaskakują nie tylko doznaniami smakowo-zapachowymi ale przede wszystkim formą, strukturą czy połączeniem składników. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej.

A jakie zjawiska chemiczne i fizyczne są w tych metodach wykorzystywane, a jakie substancje dodatkowe niezbędne? W jaki sposób niektóre z tych metod można zastosować w warunkach domowych? Czy nowe techniki kulinarne to tylko moda w poszukiwaniu nowych wrażeń sensorycznych, czy również potrzeba ze względów żywieniowych i dietetycznych?

Na te i inne pytania odpowiedzą nasi eksperci. Podczas prelekcji omówią takie zagadnienia jak np.:

  1. Nowoczesne techniki kulinarne: sous vide (gotowanie zapakowanych próżniowo produktów), kuchnia molekularna, food pairing, Note by Note.
  2. Charakterystyka wybranych metod, w tym: wykorzystywane zjawiska chemiczne i fizyczne; parametry obróbki kulinarnej w zależności od surowca; składniki dodatkowe; niezbędne urządzenia lub sprzęt.
  3. Walory sensoryczne potraw przyrządzonych technikami kuchni molekularnej. 
  4. Ich wartość odżywcza i dietetyczna. 
  5. Możliwości i skala zastosowania kuchni molekularnej w gastronomii. 
  6. Możliwości zastosowania metod kuchni molekularnej w warunkach domowych - przykładowe dania.

Plakat o wydarzeniu pobierz tutaj.

facebookgoogle_plustwitterlinkedinfacebookgoogle_plustwitterlinkedin