wtorek, 5.06.2018

XXII Piknik Naukowy – zapraszamy!

Już w najbliższą sobotę 9 czerwca, w godz. 11-20, na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się
XXII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Hasłem tej wielkiej, popularnonaukowej imprezy jest ”Ruch”, a nasz Wydział, ze swoimi warsztatami
i pokazami, doskonale wpisuje się w tę tematykę. Będziemy zatem jednym z wielu wystawców popularyzujących naukę, również w oparciu o własne prace badawcze.

Nasze stoisko, oznaczone numerem D16, zostało usytuowane od strony ul. Zielenieckiej,
przy bramie nr 11, w sektorze nr 5. 

Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału zapraszają Państwa na trzy atrakcyjne warsztaty i pokazy:

  1. Ruch to wyzwanie - ruszajmy się i spalajmy kalorie! (godz. 11-14)

Uczestnicy - dorośli w każdym wieku - będą mogli wykonać badanie ergospirometryczne, określające adaptację organizmu do wysiłku fizycznego. W tym celu zostanie wykonany pomiar tętna w warunkach spoczynku, a następnie prowadzony będzie monitoring tętna i parametrów oddechowych podczas jazdy na rowerze. Na podstawie zużycia tlenu i wyprodukowanego dwutlenku węgla zostaną określone wydatki energetyczne. Dodatkowo, możliwy będzie pomiar składu ciała, a po wypełnieniu kwestionariusza dotyczącego sposobu żywienia i aktywności fizycznej, również konsultacja żywieniowa.

  1. O „ruchu” w brzuchu (godz. 14-17)

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, zwłaszcza w wieku 8-12 lat. W części teoretycznej (m.in. prezentacja z animacjami, układanie puzli, obliczanie długości własnego przewodu pokarmowego) zostanie pokazana budowa układu pokarmowego i wyjaśniony zachodzący w nim „ruch”. W części eksperymentalnej, w celu wyjaśnienia procesu trawienia makroskładników pożywienia, dzieci przeprowadzą reakcję trawienia skrobi oraz emulgowania tłuszczu przez żółć. Dowiedzą się również o działaniu składników pokarmowych na układy i narządy organizmu młodego człowieka, w szczególności te zaangażowane podczas wysiłku fizycznego. Swoją wiedzę będą mogły sprawdzić biorąc udział w quizie.

  1. „Ruch” - istotny element stylu życia w każdym wieku (godz. 17-20)

Warsztaty przewidziane są dla osób w wieku powyżej 15 lat, którym zostaną zaproponowane: ocena aktywności fizycznej na podstawie kwestionariusza, pomiar składu ciała, badanie spirometryczne wraz z oceną parametrów wydolnościowych płuc, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar wysycenia krwi tlenem (pulsoksymetria) oraz pomiar siły mięśniowej. Będzie też możliwość konsultacji żywieniowych.

ZAPRASZAMY!

Dodatkowe informacje o pikniku znajdziesz tutaj.

facebookgoogle_plustwitterlinkedinfacebookgoogle_plustwitterlinkedin