poniedziałek, 19.10.2015

Warszawski piknik Uczta dla 5000

UCZTA DLA 5000.

W sobotę, 17 października 2015 r., studenci, doktoranci i pracownicy naszego Wydziału (jedynego spośród wszystkich warszawskich uczelni) wzięli udział w drugim miejskim pikniku pod nazwą „Uczta dla 5000”. Pierwszy odbył się w ubiegłym roku w kampusie naszej Uczelni, w tym roku natomiast spotkaliśmy się na Placu Defilad. W ten sposób Warszawa włącza się do inicjatywy Fundacji Feedback, której misją jest zwrócenie uwagi na problem marnotrawstwa żywności i konieczność ograniczania skali tego zjawiska. „Uczta dla 5000” ma zasięg światowy; dotychczas takie pikniki odbyły się w ponad 25 miastach Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Za zorganizowanie tegorocznej Uczty odpowiedzialne było Miasto Stołeczne Warszawa, od strony technicznej i muzycznej wspierane przez Stołeczną Estradę. Piknik został otwarty przez Joannę Fabisiak, Prezes Zarządu „Fundacji Świat na Tak”, spiritus movens obydwu warszawskich pikników oraz Dominikę Jarosz, menadżerkę globalnej kampanii „Uczta dla 5000”.

Podczas pikniku wiceprezydent m.st. Warszawy, Jarosław Jóźwiak, podpisał mediolański „Pakt o Żywieniowej Polityce Miejskiej”, który zakłada osiągnięcie bardziej zrównoważonych systemów żywnościowych. Pakt ten dzień wcześniej, tj. podczas Światowego Dnia Żywności, podpisało w Mediolanie ponad 100 prezydentów i burmistrzów miast z całego świata.

Dla uczestników Uczty uczniowie warszawskich szkół gastronomicznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Szefów Kuchni ugotowali 5000 porcji warzywnego bigosu oraz leczo z warzyw uratowanych przed wyrzuceniem na śmietnik. Gorącymi potrawami hojnie częstowali wszystkich chętnych i głodnych. Młodzież z grupy „Disco zupa” oraz członkowie Slow Food Warszawa przyrządzali ciekawe potrawy z warzyw i owoców, które byłyby zmarnowane. W stoisku Fundacji „Świat na Tak” można było nauczyć się produkcji domowych przetworów oraz spróbować kapusty podczas procesu kiszenia. Odbywał się metodą tradycyjną, tj. deptaniem bosymi stopami w stuletniej dębowej beczce.

W stoisku naszego Wydziału przygotowaliśmy dużo atrakcji, m.in. poradnictwo nt. zdrowego żywienia, pomiar składu ciała, sprawdzanie znajomości budowy układu pokarmowego, rozpoznawanie zapachów, ziaren zbóż, nasion strączkowych i przypraw, a także różne konkursy, zagadki, krzyżówki, zgadywanki dla starszych i młodszych pokoleń. Nagrodami były oczywiście warzywa i owoce, które wcześniej zostały przeznaczone na zmarnowanie.

Organizatorem przygotowań do pikniku była dr hab. Krystyna Rejman.

 

IMG_14 IMG_13 IMG_12
IMG_11 IMG_09 IMG_08
IMG_07 IMG_06 IMG_05
IMG_04 IMG_03 IMG_02

 

 

 

 

 

 

facebookgoogle_plustwitterlinkedinfacebookgoogle_plustwitterlinkedin