poniedziałek, 5.10.2015

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016 – relacja

W dniu 2 października 2015 r. w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2015/2016 na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji udział wzięli: I Zastępca JM Rektora SGGW Prorektora ds. Rozwoju prof. dr hab. Wiesław Bielawski oraz, wygłaszający wykład inauguracyjny na temat "Ewolucja odżywiania i jej dylematy", prof. dr hab. Jan Gawęcki Dr hc SGGW i UP we Wrocławiu.
Na inaugurację przybyli również Dziekani Wydziałów: Nauk o Żywności, Medycyny Weterynaryjnej, Nauk Ekonomicznych i Nauk Społecznych; reprezentant Ambasady Francji w Polsce Jean-Louis Buer – Agricultural Cousellor Poland-Estonia-Latwia-Lithuenia; Radca Ministra NiSzW – Monika Rzepecka; absolwent Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji - Karol Okrasa; członkowie działającego przy Wydziale Zespołu Doradców i Pracodawców: - Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka - Andrzej Szumowski, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji – dr Andrzej Faliński, Prezes Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” - Krzysztof Przybył; reprezentujące PFPŻ Związek Pracodawców Panie dr Marta Tomaszewska i Monika Jonczak; Redaktor Naczelna Przeglądu Gastronomicznego – Maria Burska; oraz liczni przedstawiciele instytucji, z którymi Wydział od lat współpracuje: - profesor Małgorzata Syczewska – dyrektor Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka; prof. dr hab. Mirosław Jarosz - dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia; dyrektor szpitala Czerniakowskiego Roman Nojszewski; Pani Maria Cieślikowska – Dyrektor ds. Komunikacji Zewnętrznej i PR Carrefour Polska oraz dyrektor Business Unit Hipermarkety Carrefour Polska - Robert Noceń. Wśród gości byli również Piotr Lubaszka – właściciel Galerii Wypieków oraz Grzegorz Gruza i Hubert Jędrulak -przedstawiciele firmy Bon Apetit współpracujący z Wydziałem.
Uroczysta inauguracja zgromadziła również licznych pracowników Wydziału, w tym także pracowników emerytowanych. Przybyła Profesor Alina Dobrzańska, Profesor Anna Gronowska-Senger, dziekan Wydziału w kadencjach 1984-1990, 1993-1999, 2005-2008; Profesor Teresa Pałaszewska-Reindl, dziekan w kadencji 1990-1993 oraz Profesor Stanisław Berger, założyciel Wydziału, pierwszy jego dziekan oraz doktor honoris causa SGGW, a obecnie Honorowy Dziekan Wydziału.
Wśród obecnych gości nie zabrakło absolwentów, odbierających w trakcie uroczystości dyplomy ukończenia studiów oraz przyszłych studentów Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, którzy złożyli uroczyste Ślubowanie.
W czasie wystąpienia inauguracyjnego Pani Dziekan, prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, nawiązała do wyjątkowego charakteru Inauguracji bieżącego roku akademickiego, co wynika z faktu, że rok 2015/2016 to okres głównych uroczystości Jubileuszu 200-lecia kształcenia rolniczego w Polsce, które uosabia właśnie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Pani Dziekan, gratulując nowoprzyjmowanym na studia wyboru związanego z podjęciem studiów na jednym z realizowanych na Wydziale kierunków studiów, podkreśliła, że wybrali oni studia na Wydziale, w którego misji zapisano służbę polskiemu społeczeństwu na rzecz zdrowia i jakości życia, przez prowadzenie badań naukowych i kształcenie w zakresie: prawidłowego żywienia, dietoprofilaktyki zorientowanej na zmniejszenie skali występowania chorób dietozależnych, edukacji żywieniowej z uwzględnieniem praw konsumentów, jakości i bezpieczeństwa żywności spełniającej oczekiwania konsumentów, rozwiązań techniczno-technologicznych sprzyjających innowacyjności producentów żywności i gwarantujących im korzystną pozycję konkurencyjną na rynku krajowym, Unii Europejskiej oraz światowym.
Profesor dr hab. Krystyna Gutkowska podkreśliła też ważność i społeczną użyteczność studiów z tego zakresu, co wynika ze skali występowania chorób niezakaźnych i następujących w ich wyniku zgonów, na które wskazują alarmujące statystyki.
Pani Dziekan zakończyła swoje wystąpienie słowami: „Droga młodzieży, kończąc swoje wystąpienie chciałabym pogratulować Wam słusznego wyboru podjęcia studiów na naszym Wydziale. Wiedza i mądrość, którą tu zdobędziecie jest bowiem szczególnym połączeniem dwojakiego rodzaju nauk, które parafrazując słowa ks. Prof. Tishnera – stanowią swoistą kombinację nauk uczynkowych i nieuczynkowych, wyposażających człowieka w mądrość, polegającą na tym, że nie tylko wie się jak obiad uwarzyć, ale również po co jeść i żyć po co. Dopiero to połączenie, jak powiada ks. Prof. Tiszner, uczyni z ciebie człowieka; pozwoli zrozumieć po co żyjesz i dlaczego”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA  

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA      

 

facebookgoogle_plustwitterlinkedinfacebookgoogle_plustwitterlinkedin