czwartek, 1.10.2015

Praktyki objazdowe na Litwie

W dniach 20 - 27.09.2015 czternastoosobowa grupa studentów naszego Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji brała udział w praktykach objazdowych na Litwie. Byli to studenci kierunków gastronomia i hotelarstwo oraz żywienie człowieka i ocena żywności, a także doktoranci studiów doktoranckich. Wyjazd odbył się w ramach współpracy z Aleksandras Stulginskis University (ASU) w Kownie.
Studenci mieli możliwość zapoznania się, między innymi z ofertą badawczą laboratoriów Uniwersytetu w Kownie, zwiedzili uczelnię i centrum naukowe oraz brali udział w wykładzie prof. Elvyre Jarene. Ponadto spotkali się ze studentami litewskimi w celu wymiany doświadczeń ze swoich studiów oraz nawiązania współpracy między samorządami studenckimi naszego wydziału i ASU.
Program praktyk był bardzo bogaty. Studenci zwiedzili wiele zakładów przemysłowych i rzemieślniczych produkujących wyroby regionalne, zapoznając się z liniami technologicznymi i typowymi produktami litewskimi. Wśród nich wymienić można:
• rzemieślniczy zakład produkujący sękacze litewskie (Šakočiai) w Stakliškės,
• zakład produkcji wyrobów czekoladowych „Ruta” w Šiauliai,
• prywatny zakład produkcji miodów pitnych Lietuviškas midu w Stakliškės,
• zakład AB Krekanavos agrofirma w Kiejdanach produkujący wędliny i przetwory mięsne.
Odwiedzili również National Food and Veterinary Risk Assessment Institute w Wilnie prowadzący badania naukowe oraz kontrolę bezpieczeństwa żywności i weterynarii na Litwie.
Mieli również możliwość zobaczenia, jak funkcjonuje centrum kształcenia praktycznego – hotel i restauracja w Kownie, w którym studenci litewscy nabywają umiejętności w zakresie usług gastronomicznych (restauracja, kuchnia) oraz usług hotelarskich (obsługa gości hotelowych). Studenci zapoznali się także z funkcjonowaniem różnego typu placówek gastronomicznych i hotelarskich, na przykład funkcjonowania stołówek szkolnych w Stakliškės, funkcjonowania obiektów gastronomicznych i hotelarskich w miejscowości sanatoryjnej Birštonas (Birsztany), karczmy regionalnej w regionie etnograficznym Aukštaitija w Krakés, funkcjonowania zakładów gastronomicznych i hotelarskich na terenie Wilna, Kowna, Trok oraz Druskiennik.
Ponadto studenci brali udział w różnego typu praktycznych warsztatach: warsztatach przygotowania wyrobów czekoladowych w zakładzie „Ruta” oraz w warsztatach przygotowania potraw regionalnych w skansenie w Rumšiškės (Rumsziszkes).
W czasie praktyk, studenci poznali smaki regionalnej, litewskiej kuchni: blinów, babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej, cepelinów, kibinów (pierogów karaimskich), kwasu chlebowego i wielu innych oraz obrzędy i tradycje związane ze spożywaniem posiłków na Litwie.
Na zakończenie wyjazdu, już w Polsce, studenci odwiedzili gospodarstwo ekologiczne „Ziołowy Zakątek”, w Korycinach w gminie Grodzisk, uczestnicząc w warsztatach kulinarnych z ziołami oraz poznając zasady komponowania mieszanek ziołowych. Ponadto mieli możliwość samodzielnego komponowania mieszanek ziołowych, herbatek ziołowo-owocowych, jak również przygotowania nalewki zdrowotnej na bazie esencji: korzennych, kwiatowych, owocowych, ziołowych. W Ogrodzie Ziołowym należącym do gospodarstwa zobaczyli ponad 900 gatunków roślin leczniczych oraz roślin stosowanych w gospodarstwie domowym zarówno kiedyś, jak i obecnie. Poruszając się po ścieżkach edukacyjnych na terenie Podlaskiego Ogrodu Ziołowego, poznawali wybrane: rośliny trujące, rośliny przyprawowe, rośliny jadalne, rośliny lecznicze i rośliny barwierskie.
Wyjazd był bardzo udany i rozszerzył horyzonty zawodowe studentów biorących udział w praktykach.

P1030086 P1020990 P1020855
P1020991 P1030015 P1030009
P1020847 P1020854 P1020836
P1020828 Fot.11 Fot. 9
Fot.8 Fot 12 fot.6
P1030046 fot.5 P1020825

 

Fot. 7 Fot.10 Fot 4

 

facebookgoogle_plustwitterlinkedinfacebookgoogle_plustwitterlinkedin